Ob otvoritvi knjižnice za diskretno matematiko in teoretično računalništvo

Aktiven raziskovalec mora biti na tekočem s trenutnimi dosežki v svoji stroki in mora zato slediti ustrezni periodiki. Lahko rečeno, težko storjeno. Mladi raziskovalci, ki se šele seznanjajo z novim področjem, so pogosto prav izgubljeni, ko jim mentor svetuje, da naj od danes naprej sledijo periodiki, in da so sami odgovorni za to, če bo rešitev problema, ki se ga lotevajo, objavljena še pred koncem doktorskega študija, sami pa bodo to izvedeli šele kakšen dan pred zagovorom disertacije.
Običajno dobi študent od mentorja nekaj člankov, jih iz njihovih referenc izbrska še nekaj ter nato prav hitro pozabi na periodiko. In kako ne bi, če pa ga prevzame reševanje zahtevnega problema. Ponavadi se ponovno spomnijo na periodiko šele, ko si želijo poslati svojo rešitev v neko revijo.
Takrat pa se izkaže, da bi bilo dobro poznati nekaj revij (njihov stil, zahtevnostno stopnjo, način podajanja definicij, dokazovanja izrekov, katere revije so bolj primerne za katera področja,...), v katerih bi se dalo objaviti poročilo svojih raziskav.
Seveda ni lahko spoznati 10-15 revij kar čez noč. Pri tem nam lahko pomagajo izkušnje branja drugih revij. Na primer, mnogi med nami prebiramo Presek in Obzornik za matematiko in fiziko, morda celo American Mathematical Monthly, Mathematical Intelligencer ali celo Scientific American, ki so primerni za širok krog bralcev in ki nam pomagajo širiti obzorje, ne da bi se preveč obremenjevali s tehničnimi podrobnostmi.
Najbolj pa nam v resnici pomaga zgodnji začetek, to pomeni, da poskusimo slediti vsaj trem specializiranim revijam iz svojega ožjega raziskovalnega področja že na samem začetku podiplomskega študija. Da bi imeli študentje take stvari čim bolj pri roki, in bi se navadili biti organizirani tudi v tem pogledu, smo se odločili, da organiziramo knjižnico za diskretno matematiko in teoretično računalništvo in jim v njenem okviru ponudimo naslednje revije:
  1. American Mathematical Monthly (10 letnikov: 88-97)
  2. Journal of Algebraic Combinatorics (5 letnikov: 91-95)
  3. Designs Codes and Cryptogtraphy (8 letnikov: 89-96)
  4. Mathematical Magazine (2-3 letniki)
  5. Discrete Math (1-2 letnika)
  6. Bulletin of the ICA
  7. Utilitas Mathematica
  8. Congressus Numeratum
  9. Dr. Doob's Journal
  10. Siam Rev.
  11. Notices of AMS
  12. Scientific American
  13. New Scientist
  14. Obzornik za matematiko in fiziko
  15. Presek
  16. Matematičko-fizički list
poleg tega pa še